Лінії переетерифікації жирів
Опис технологічної лінії
Переетерифікація – процес, внаслідок якого відбувається зміна фізико-хімічних властивостей масел та їх сумішей внаслідок переміщення радикалів жирних кислот усередині однієї молекули тригліцериду та/або різними молекулами тригліцеридів.
Принцип роботи лінії переетерифікації жирів
Хімічна реакція переетерифікації проходить у два етапи. На першому етапі каталізатор (метилат натрію СН3ОNa) діє як передкаталізатор. Реальний каталізатор формується на початковій стадії реакції.
В результаті реакції утворюється моногліцерат натрію та складний ефір жирної кислоти та метильної групи. Каталізатором на другому етапі реакції є моногліцерат натрію.
На другій стадії відбувається власне процес переетерифікації – обмін радикалами між тригліцеридами і моногліцератом натрію.
В результаті утворюється моногліцерат натрію та переетерифікована молекула тригліцериду.
Переетерифіковані жири мають однорідну дрібнодисперсну, пластичну консистенцію. На відміну від гідрованих жирів, переетерифіковані жири не містять трансізомерів.
Процес переетерифікації включає підготовку олії, змішування з розчином лугу для нейтралізації вільних жирних кислот, подачу в реактор, що знаходиться під вакуумом, нагрівання до необхідної для сушіння температури, охолодження до температури реакції (90°С), введення каталізатора, власне реакцію переетерифікації, зупинку реакції шляхом введення лимонної кислоти для руйнування каталізатора. Видалення вільних жирних кислот, вологи та продуктів первинного окиснення перед початком реакції – один з важливих факторів успішності проведення реакції переетерифікації, оскільки вони є отрутою каталізатора.
Переетерифікований жир подається на постобробку.
Постобробка використовується для видалення каталізатора з переетерифікованих жирів, адсорбції інших побічних продуктів, отриманих внаслідок хімічних реакцій, а також освітлення кінцевих продуктів.
Процес постобробки включає змішування жиру з лимонною кислотою для деактивації каталізатора переетерифікації, змішування з адсорбентом під вакуумом при інтенсивному перемішуванні, витримку протягом часу необхідного для адсорбції, відділення адсорбенту від жиру та охолодження до температури зберігання.