Тостер (випаровувач чанний) для шроту: як він працює та для чого призначений
- 21.02.2024
- 3337
- Без категорії
Тостер, також відомий як чанний випаровувач, використовується для термічної обробки шроту — залишку сировини після екстракції з неї олії. За допомогою цієї техніки видаляються залишки розчинника з сировини.
Призначення тостера для шроту: глибше розуміння
Чанний тостер являє собою вертикальний апарат, що складається з численних секцій, які прогріваються за допомогою водяної пари. Розміри секцій можна підібрати залежно від об’єму виробництва, продуктивності лінії екстракції.
Над верхнім чаном апарату розташований спеціальний ковпак з трубами, куди завантажується сировина й звідки випаровується розчинник. Знизу кожного резервуару знаходяться колектори з форсунками. Вони відповідають за впуск гарячої пари через решітку днища — це потрібно для видалення розчинника та процесу кондиціювання. Щоб речовина оброблялась рівномірно, використовуються лопатеві мішалки, які перемішують вміст резервуарів.
Для контролю рівня шроту у чанах слугують спеціальні регуляційні клапани. Вони допомагають за потреби змінювати рівень сировини в резервуарах безпосередньо впродовж виробничого процесу, не зупиняючи його.
Ефективність тостера для обробки шроту визначається його моделлю. Продуктивність може варіюватися в межах від 100 до 380 тонн обробленого шроту за добу.
Як ефективно використовувати тостер для шроту
Максимальна ефективність використання тостера для шроту може бути досягнута за допомогою кількох ключових підходів:
- Налаштування параметрів обробки. Важливо правильно налаштувати параметри, такі як температура та тривалість процесу. Оптимальні умови обробки забезпечують збереження корисних властивостей сировини, високий вміст білка та підвищують якість кінцевого продукту. Під впливом температур від 100 ºC до 120 ºC знищується більшість бактерій і грибків, що дозволяє ефективно й доволі швидко стерилізувати шрот, зберігаючи його амінокислотний та вітамінний склад.
- Дотримання відповідних значень при обробці різної сировини. Залежно від типу шроту, який потрібно отримати (соняшниковий, соєвий, конопляний, ріпаковий та інші), необхідно застосовувати відповідну температуру й витримувати певну тривалість процесу.
- Автоматизація та контроль процесу. Використання систем автоматизації дозволяє ефективно контролювати виробництво. Це гарантує стабільну якість продукції, покращує швидкість та зручність управління виробничим процесом, а також дозволяє оптимізувати витрату електроенергії.
Крім того, проведення регулярного технічного обслуговування тостера допомагає уникнути поломок та забезпечує стабільну роботу обладнання.
Тостер для шроту — вигоди використання
Використання тостера як процес має численні вигоди, які важко або неможливо забезпечити за допомогою іншого обладнання. Серед них:
- Безпечність продукту для здоров’я людини чи тварин.
- Максимізація поживності шроту. Дотримання техпроцесу дозволяє отримати якісний продукт, що максимально зберігає свою поживну цінність.
- Можливість використання шроту для різного призначення. Можливість обробки різної сировини дозволяє використовувати різноманітні культури більш широко. Наприклад, соя містить 35–40% цінного рослинного білка, який за своїми властивостями максимально наближений до тваринного. Крім того, в ній містяться необхідні для тварин речовини: лецитин, численні мікроелементи, вітаміни групи В, жири, що робить її цінною сировиною для комбікормів. Але використовувати сирі соєві боби як корм не можна, адже вони містять також інгібітори трипсину, вуглеводи, що не перетравлюються, алергени, які не дозволяють соєвому білку та іншим корисним елементам засвоюватися організмом тварин. Саме тостування дає можливість зробити соєвий й не тільки шрот придатним для використання у тваринництві та інших галузях господарства.
- Можливість покращення стану шроту для наступної обробки. Тостер можна використовувати у процесі приготування злаків та бобів для виробництва харчових продуктів, таких як мюслі, поживні суміші для домашніх улюбленців. Це стає можливим за допомогою схеми «кондиціювання — тостування — флокування». Після желатинізації або попередньої теплової обробки злаки, соя та боби стають м’якими, з них можна виготовляти пластівці без значного утворення пилу та без втрати природного кольору й зовнішнього вигляду сировини.
Використання тостера допомагає підвищити ефективність та зручність виробництва олії, зменшити витрати та забезпечити конкурентоспроможність на ринку. Таким чином, тостер для шроту можна визначити як один з ключових приладів у сучасній технології виробництва олії та кормових продуктів.