Цікаві факти про виробництво рослинної олії
- 27.12.2024
- 116
- Без категорії
На ринку харчових олій представлено чимало різновидів. Крім звичних для побутового використання (соняшникова, оливкова, ріпакова), дедалі більшої популярності набувають олії з оздоровчими властивостями, які також використовуються в народній медицині. Це олії розторопші, льону, волоського горіха, а також гарбузова, мигдальна, чорного кмину, амарантова та інші. А чи замислювались ви, що кожна з олій має не лише свої смакохарчові особливості, але й тонкощі виробництва? Та й взагалі виробництво рослинних олій — це дуже цікава й багатогранна наука, яка досі здатна здивувати навіть досвідчених маслоробів.
Початок історії виробництва рослинної олії
Першою рослинною олією, яку почали використовувати в Старому Світі, була кунжутна. Кунжут має одну важливу перевагу перед іншими маслянистими рослинами — росте навіть на бідних ґрунтах, що межують з пустелями. Цу робить його ідеальним для регіонів зі складними кліматичними умовами. Спочатку насіння просто їли, потім навчилися виготовляти борошно, пекти хліб і навіть готувати напої, зокрема пиво. Але найціннішим відкриттям стало видобування олії, адже її вміст у насінні сягає 65%.
А у колисці людства, Африці, кунжут почали збирати понад 3500 років до нашої ери. Згодом люди навчились вирощувати його самостійно. Найімовірніше, це сталося в Індії, хоча є версії про Африку чи Далекий Схід. Відомо, що мешканці долини Інду, такі як хараппці, вирощували кунжут і навіть експортували його до Месопотамії.
Шумери називали кунжутну олію “ілу”, що згодом стало загальною назвою для будь-якої олії. Сам кунжут у їхній мові називали “геші” або “масна трава”. Від аккадського “шамашаму” походять арабський “сімсім” та грецький “сезам”.
Основні культури для виробництва рослинної олії
Рослинну олію отримують з насіння основних олійних культур, як-от соняшник, кукурудза, коноплі, бавовна, ріпак, соя, кунжут, льон, гірчиця тощо. Крім того, рослинну олію виробляють не лише з насіння, а й із плодів інших рослин, наприклад: оливок, обліпихи, різних горіхів та з кісточок плодів (абрикосів, винограду, гарбуза тощо).
Технологічний процес виробництва
Сучасні технології виробництва рослинної олії суттєво змінилися з давніх часів. Якщо раніше для отримання олії достатньо було використовувати прес, то зараз це лише початковий етап обробки насіння, адже олія містить різні речовини та домішки, які впливають на її якість, прозорість, стабільність та термін зберігання.
Питання тривалого зберігання є особливо важливим, адже олію транспортують у різних умовах, вона може тривалий час стояти на полицях магазинів, перш ніж потрапить до споживача. Саме тому додалися етапи очищення від небажаних домішок та інші стадії переробки.
Сьогодні виробництво рослинної олії в харчовій промисловості охоплює такі етапи:
- Сушіння насіння.
- Очищення від домішок.
- Відокремлення оболонки.
- Подрібнення ядер.
- Термічна обробка.
- Пресування ядер.
- Для збільшення виходу олії з сировини також застосовують екстракцію.
- Дистиляція після екстракції.
- Первинна обробка (фільтрування).
- Рафінація, яка охоплює:
- гідратацію,
- нейтралізацію,
- відбілювання (адсорбцію),
- вінтеризацію (виморожування),
- дезодорацію (опціонально).
Однак не всі види рослинної олії проходять повний цикл обробки, оскільки їхній склад відрізняється. Наприклад, оливкову олію зазвичай не відбілюють. Крім того, частина олій залишається нерафінованою, щоб зберегти максимум корисних речовин. Проте нерафінована олія має коротший термін зберігання, швидше утворює осад і змінює смак. Олії, які використовують у косметичних продуктах, також зазвичай не рафінують.
Види обладнання, що застосовується в процесі виробництва
У складі лінії виробництва олії застосовується широкий спектр обладнання, яке вдосконалюється сьогодні й буде вдосконалюватись у перспективі. Сучасна тенденція полягає у впровадженні автоматизованих ліній, що об’єднують різні пристрої для виконання окремих етапів технологічного процесу.
До складу таких автоматизованих ліній входять такі види обладнання:
- Кристалізатори.
- Вакуум-відбільні апарати.
- Ротаційно-плівкові апарати.
- Преси.
- Насоси.
- Ємності.
- Фільтри ВНП і ГНП.
- Вакуумні та пневматичні системи.
- Холодильно-компресорне обладнання.
- Теплообмінники.
- Краплевідокремлювачі.
- Вальцьові верстати.
- Жаровні тощо.
Розвиток обладнання, технологій і впровадження інновацій у виробництво сприяють створенню ще більш якісного продукту. Усе це відкриває виробникам нові можливості для розширення ринку та вдосконалення.
Цікаві факти та статистика про виробництво рослинної олії
Рослинна олія — один із найпопулярніших продуктів у світі. Щорічно лише виробництво соняшникової олії перевищує 10 мільйонів тонн. Значна частка — близько 6 мільйонів тонн — припадає на Україну. Ось кілька цікавих фактів про рослинну олію:
- Навіть дорога оливкова олія може бути підробкою і не нести ніякої користі організму. Так, наприклад, уряд Італії заявив, що тільки 4% продукції, яку експортувала країна, була справжньою, а 70% олії на ринку є фальсифікатом.
- Арганова олія вважається найдорожчою у світі. Її виробляють у Марокко, і вартість пляшечки 500 мл може сягати $1500.
- Активною речовиною олії чорного кмину є тімохінон. Існує цікаве дослідження, проведене американськими науковцями, які аналізували антимутагенні властивості різних олій. У рамках експерименту в чашки Петрі помістили клітинні зразки, додали різні антимутагени та олії, після чого піддали їх впливу мутагенів. У результаті клітини в усіх зразках перетворилися на ракові, за винятком тієї культури, куди було додано олію чорного кмину, що містить тімохінон. Відомо, що ця речовина має унікальну здатність інактивувати й виводити мутагени, про що науковці знають уже понад 60 років.
- Омега-3 жирні кислоти, такі як альфа-ліноленова, ейкозапентаєнова та докозагексаєнова, є надзвичайно важливими для здоров’я людини, оскільки наш організм не здатен самостійно їх синтезувати. Лляна олія є абсолютним лідером за вмістом омега-3.
- Лляна олія майже наполовину складається з омега-3 жирних кислот, основною з яких є альфа-ліноленова кислота. Організм може перетворювати її в інші омега-3 кислоти, але лише в обмеженій кількості. Водночас омега-6 жирні кислоти, що також є у багатьох продуктах, гальмують цей процес. Тому вживати лляну олію слід грамотно: не варто поєднувати її з продуктами, багатими на омега-6 (наприклад, із соняшниковою олією). Ідеальний баланс у раціоні передбачає перевагу омега-3 над омега-6, тож кількість соняшникової олії варто обмежити.
- Гарбузова олія є абсолютним лідером за вмістом цинку, який грає важливу роль у підтримці здоров’я шкіри, волосся та нігтів, а також у синтезі гормонів. Ще один важливий аспект — це джерело «живлення» для здоров’я простати у чоловіків.
Згідно зі статистикою, олійна промисловість є однією з найбільш стабільних галузей. Впровадження інновацій й сучасних тенденцій автоматизації у вирощуванні насіння з підвищеною олійністю та урожайністю, а також стабільно високий попит створюють сприятливі умови та перспективи для розвитку олійного бізнесу.