Вальцьові верстати: особливості та ефективність у виробництві масла

Вальцьові верстати є частиною лінії виробництва олії. Вони працюють в безперервному циклі в пресових цехах і призначені для подрібнення насіння олійних культур: соняшнику, ріпаку, сої тощо. Результатом обробки на вальцьових верстатах є м’ятка — подрібнені частки насіння, які потім використовуються як сировина для наступних етапів виробництва олії, зокрема для пресування та екстракції.

Типи вальцьових верстатів

Для виготовлення м’ятки застосовують горизонтальні або вертикальні вальцьові верстати, у яких основний робочий елемент — валки — розташовані відповідно горизонтально або вертикально. Горизонтальні верстати є більш ефективними та продуктивними, а вертикальні займають менше простору й дозволяють точніше контролювати процес подрібнення насіння. Зазвичай горизонтальні верстати використовуються великими підприємствами, а вертикальні — середніми та малими. Також верстати поділяються на двовалкові та чотирьохвалкові.

У різних типах верстатів параметри валків можуть змінюватися — діаметр, довжина, частота обертання та тип поверхні. Ці характеристики впливають на продуктивність та ефективність верстата, визначають його доцільність для конкретних умов виробництва олії.

Вальцьові верстати: особливості та ефективність у виробництві масла

Чотирьохвалкові та двовалкові верстати та їхні особливості

Як ми вже зазначили, верстати поділяються на двовалкові та чотирьохвалкові. Слід детальніше розібрати кожен тип устаткування:

  • Двовалкові верстати.

Цей тип верстатів має два валки, розташовані горизонтально. Вони можуть бути з гладкою або рифленою поверхнею, виготовлені з відбіленого чавуну. Таке устаткування може бути як з валками невеликого діаметру, що ідеально підходить для обробки дрібних партій насіння або для невеликих підприємств, так і з діаметром валків до 800мм, що зазвичай використовується на підприємствах великої продуктивності. Вони забезпечують достатню продуктивність при порівняно невеликих обсягах переробки, є доволі простими в експлуатації.

  • Чотирьохвалкові верстати.

Ці верстати мають відповідно чотири валки, які розташовані попарно. Верхня пара валків має рифлену поверхню, а нижня — гладку. Чотирьохвалкові верстати є більш продуктивними, адже вони дають змогу точніше контролювати процес подрібнення. Зазвичай їх використовують на великих підприємствах разом з іншим устаткуванням, де необхідна висока продуктивність та ефективність переробки.

Принцип дії вальцьових верстатів

Принцип роботи вальцьових верстатів доволі простий. Сировина подається в міжвальцевий прохід через валковий живильник, де вона обробляється валками, що обертаються з різною швидкістю. Проміжки між валками можна регулювати за допомогою клинового механізму, що дозволяє налаштовувати ступінь подрібнення залежно від розміру та типу сировини. Після подрібнення сировина виводиться з верстата через вивантажувальний механізм для подальшої обробки (наприклад, пресування чи екстракції).

Якщо на поверхню валків налипає продукт, його зчищають за допомогою спеціальних скребків. Процес управління верстатом при його запуску доволі простий. Спочатку включають живлення пульта керування, далі вмикають електричний двигун верстата, після чого запускають подачу сировини.

Живильник забезпечує рівномірну подачу зерна з бункера по всій довжині валка. Якщо треба зупинити верстат, то ці дії виконуються у зворотному порядку.

Ефективність та переваги вальцьових верстатів

Вальцьові верстати забезпечують якісний виробничий процес виготовлення олії. Серед переваг їх використання:

  • Рівномірне та однорідне подрібнення сировини.
  • Висока зносостійкість механізмів і конструкції в цілому.
  • Можливість застосування різноманітних налаштувань і регулювань.
  • Простота технічного обслуговування.
  • Висока ефективність і продуктивність.
  • Низький рівень шуму під час роботи.

Ефективність вальцьового верстата цілком залежить не лише від частоти обертів валків, але й від стану їх поверхні, довжини та точності зазору. Це означає, що збільшення частоти обертів валків хоч і підвищує продуктивність, однак на гранулометричний склад м’ятки майже не впливає.

Важливим чинником, що впливає на якість обробки та продуктивність верстата, є величина зазору між валками, який має бути рівномірним по всій довжині. Якість поверхонь валків, забезпечена шліфуванням, також впливає на точність цього зазору.

Радіальне биття валків, яке може бути спричинене дефектами лиття або неякісною обробкою, негативно позначається на якості подрібнення. Це робить робочий зазор нестабільним, знижує зносостійкість деталей і всієї конструкції. 

Вальцьові верстати: особливості та ефективність у виробництві масла

Вплив та перспективи вальцьових верстатів на якість та видобуток олії з різних олійних культур

Застосування вальцьових верстатів для подрібнення насіння олійних культур значно впливає на техніко-економічні показники підприємств, що займаються виробництвом олії. Завдяки руйнуванню клітинної структури зерна порушується жировмісна частина клітин насіння, вивільняючи значну кількість жиру, який накопичується на поверхні часток. Це покращує ефективність виділення олії під час пресування та екстракції, одночасно знижуючи енергетичні витрати та скорочуючи час, необхідний для виконання процесу.

Повністю автоматизований процес обробки ядер дозволить у перспективі безперервно отримувати великий обсяг якісної сировини для подальшого пресування та екстракції, що є безсумнівною перевагою.