Підвищення якості олії: технології фільтрації та рафінації
- 01.12.2023
- 4731
- Соняшникова олія
Соняшник є однією із найпоширеніших культур сільськогосподарської галузі України. Основним продуктом перероблення насіння цієї рослини є олія, необхідна для харчової промисловості та інших сфер господарства. Щоб цей продукт став придатним для вживання, його необхідно не тільки витягти з соняшникового насіння, а й очистити, відфільтрувати, рафінувати.
Для комплексного вирішення таких завдань сьогодні на кожному етапі використовують спеціальні технологічні лінії. Придбати технологічне обладнання високої ефективності для олійних заводів можна в компанії «ТАН». Фахівці нашої компанії допоможуть не тільки підібрати оптимальні для кожного замовника варіанти технологічних ліній, а й встановити обладнання.
Роль фільтрації у підвищенні якості олії
Виробництво олії може здійснюватися методом віджиму або екстракції. І в першому, і в другому випадку отриманий продукт не готовий до використання. У віджатій олії залишаються механічні домішки у вигляді:
- частинок насіння;
- піску та бруду;
- залишків волокон тощо.
Наявність таких домішок у продукті негативно впливає на його якість. Їх видалення здійснюється у процесі фільтрації, що зазвичай включає два етапи:
- грубе або попереднє очищення;
- тонка фільтрація.
На першому етапі олія-сирець очищається від фузи — виважених великих механічних домішок. Відбувається це в так званому фузоуловлювачі, призначеному для відстоювання олії. Фуза випадає на дно у вигляді осаду, який потім відокремлюється від олії інтегрованим сепаратором. На другому етапі — тонкій фільтрації — з продукту видаляються механічні дрібні та нежирові домішки з використанням пластинчастих фільтрів.
Для оптимізації процесу фільтрації соняшникової олії, отриманої методом холодного або гарячого віджиму, всі види устаткування, що беруть участь у ньому, об’єднують у лінії первинного очищення. І хоча після проходження перерахованих вище етапів фільтрації в олії залишаються домішки:
- вільних жирних кислот;
- колоїдних речовин;
- воску;
- пігментів та одорантів.
Вони обумовлюють специфічний запах і колір олії, та все ж вона придатна до використання.
Якщо йдеться про продукт, отриманий шляхом екстракції, окрім вищеперерахованих домішок, у ньому залишаються сліди розчинників, які неодмінно слід видалити до вживання олії.
Наявність всіх вищезгаданих домішок в олії позначається не найкращим чином на її харчових якостях, а також термінах зберігання. Такі домішки у продукті призводять до його невідповідності стандартам якості та безпеки, які висуваються до харчових продуктів. Виправити становище допомагає процес рафінації олії.
Рафінація як крок до вищої якості
Рафінуванням називається процес очищення олії-сирцю від домішок та ліпідів, присутність яких у ній небажана. Усуваються небажані компоненти, смак та запах кінцевого продукту шляхом його додаткової обробки та очищення у спеціальному обладнанні, що входять до складу лінії рафінації та дезодорації рослинної олії безперервної чи періодичної дії.
В результаті глибокого комплексного перероблювання олії виходить продукт, позбавлений смаку, кольору та запаху. Він повністю відповідає державним стандартам, встановленим в Україні для харчових продуктів. Споживач купує в магазині абсолютно безпечну рафіновану та дезодоровану соняшникову олію, практично повністю позбавлену вираженого запаху та смаку.
Технології рафінації та їх важливість
Рафінування олії здійснюється у кілька етапів із застосуванням на кожному з них різних технологій:
- гідратації та нейтралізації;
- відбілювання (адсорбційної обробки);
- вінтеризації (виморожування);
- дезодорації.
На кожному з перерахованих етапів з олії-сирцю видаляються різні види домішок. Технології, що використовуються на етапі гідратації продукту, дозволяють очистити його від гідрофільних домішок. Луг, що додається до олії, або інший нейтралізуючий агент зв’язує вільні жирні кислоти, і вони випадають у вигляді соапстоку.
Присутні в олії органічні речовини та пігменти надають їй коричневого або жовтого забарвлення. Прибрати його допомагають адсорбенти типу глини або активованого вугілля, що додаються в продукт на етапі відбілювання. Відбілюючі агенти видаляються шляхом проходження олії через фільтри.
Усунення наявних в олії воскоподібних речовин відбувається на етапі вінтеризації. Він полягає в охолодженні продукту до певної температури, за якої відбувається кристалізація воску та його випадання в осад. Видаляється він фільтрацією.
Але в очищеної від різних небажаних домішок соняшниковій олії залишається смак і запах, оскільки в ній ще залишилися ароматичні речовини — одоранти. Позбутися їх допомагає дезодорація, в процесі якої за допомогою пари, що проходить через гарячу олію, відбувається виділення з неї летких компонентів, що створюють смак та запах.
Порівняння технологій фільтрації та рафінації
Хоча фільтрація і рафінація мають одну загальну мету — очищення рослинної олії від небажаних домішок, що негативно впливають на якість кінцевого продукту, ці процеси кардинально відрізняються один від одного.
Завдання фільтрації полягає у видаленні різних нежирових та механічних домішок без зміни хімічного складу продукту з використанням технологій фізичного характеру — відстоювання, фільтрування та центрифугування.
Рафінація ж передбачає звільнення олії-сирцю від розчинених у ній ліпідів та інших домішок з використанням хімічних (лужна рафінація, гідратація) та фізико-хімічних методів (дезодорація, відбілювання). Фактично, використовувані технології рафінації змінюють хімічний склад олії.
Вплив фільтрації та рафінації на кінцеві властивості олії
Технології, що використовуються в процесі фільтрації олії, не сильно впливають на кінцеві властивості продукту. Вони лише роблять олію чистішою. Якщо соняшникова олія, отримана методом холодного віджиму, піддається лише фільтрації, її називають сирою. У ній збережені у повному обсязі всі біологічно цінні компоненти, включаючи:
- фосфатиди;
- стерини;
- токофероли тощо.
Але такий продукт має короткий термін зберігання та обмежену сферу застосування. Його використовують для заправки закусок та салатів, виготовлення домашніх соусів. До того ж при нагріванні такого виду олії в ній руйнуються корисні речовини та створюються шкідливі (канцерогени). Нерафінований продукт, що отримується методом гарячого віджиму, відрізняється від свого «холодного» аналога трохи меншою кількістю біологічно цінних речовин, проте має більший термін зберігання.
З рафінованої олії видалено багато цінних для організму людини речовин, включаючи:
- вітаміни;
- каротини;
- незамінні жирні кислоти.
Продукт позбавлений аромату та смаку, природного кольору. Проте він не змінює колір та смак страв, не піниться і не стає шкідливим під час смаження. І, що дуже важливо — має набагато триваліший термін зберігання, ніж нерафінований аналог.
Інновації в галузі фільтрації та рафінації олії
Вимоги до якості олії постійно зростають, і це є тригером для вдосконалення технологій її очищення без істотної зміни складу продукту. Серед інновацій, що поступово впроваджуються у сферу виробництва соняшникової олії, можна виділити використання високопродуктивних адсорбентів у вигляді діатоміту та бентоніту. Вони не мають негативного впливу на продукт, при цьому суттєво знижують в олії кількість продуктів окислення, барвників, домішок фосфоровмісних речовин.
Кінцеві висновки
Кожен етап фільтрації та рафінації соняшникової олії вимагає використання не лише певних технологій, а й спеціальних пристроїв та агрегатів. Щоб не помилитися у виборі останніх, купуйте обладнання у компанії «ТАН».