Як автоматизація перероблювання соняшникової олії допомагає збільшити прибутковість

Україна є однією з провідних країн із вирощування соняшнику. Але одна справа — отримати добрий урожай культури, а інша — якісно її переробити. Цим займаються ОЕЗ — олійноекстракційні заводи. Завдання таких підприємств — отримати максимально велику кількість соняшникової олії високої якості з кожного кілограма сировини, і при цьому мінімізувати витрати на виробництво. Цьому сприяє:

  • застосування нових технологій у виробництві;
  • використання найсучаснішого обладнання;
  • автоматизація всіх процесів, що мінімізує участь людини у виробництві.

Останній фактор передбачає вдосконалення виробництва у комплексі, що дозволяє заощаджувати матеріальні, трудові та паливно-енергетичні ресурси. Отже, це підвищує рентабельність олійно-жирового підприємства, збільшує його прибутковість.

Автоматизація в перероблюванні соняшникової олії

Перш ніж рослинна олія потрапить на прилавки магазинів, вона проходить велику кількість видів обробки, включаючи процеси:

  • екстракції чи пресування;
  • фільтрування;
  • рафінування шляхом проходження сирим продуктом цілого ряду операцій (гідратації та нейтралізації, обробки адсорбентами, вінтеризації та дезодорації).

Навряд чи можна говорити про ефективність роботи та прибутковість підприємства, якщо керувати всіма цими процесами в ручному режимі. Це не тільки дуже складно, а й затратно. А з урахуванням високої конкуренції серед підприємств олійно-жирової промисловості можна з упевненістю стверджувати, що олійноекстракційні заводи без комплексних технологічних ліній, в яких керування обладнанням, яке входить до їх складу, здійснюється автоматично, виявляться просто неконкурентоспроможними.

Тому для прискорення процесів виробництва соняшникової олії, їх ефективності, зведення до мінімуму витрат на оплату праці працівників сучасні олійно-жирові заводи прагнуть впроваджувати системи автоматизації. Під автоматизацією мається на увазі мінімізація участі людей у процесі виробництва. Максимальний обсяг робіт, який раніше виконували люди, зараз перекладено на техніку з автоматичним керуванням. Впровадження у виробництво систем автоматизації:

  • по-перше, збільшує продуктивність;
  • по-друге, скорочує час виконання кожного конкретного процесу;
  • по-третє, покращує якість виробленого продукту шляхом точного налаштування усіх процесів.

До того ж автоматизація значно підвищує прибутковість підприємства, призводить до серйозної економії.

Як автоматизація перероблювання соняшникової олії допомагає збільшити прибутковість

Переваги автоматизації для підвищення прибутковості

В цілому кінцевою метою будь-якого підприємства є збільшення прибутку. Все інше підпорядковане виконанню саме цього завдання, досягненню саме цієї мети. Кожен пункт зі списку переваг автоматизації виробництва безпосередньо пов’язаний з підвищенням прибутку підприємства. Наприклад:

  • Підвищення продуктивності праці внаслідок автоматизації виробничих процесів призводить до того, що за той самий час виробляється більша кількість продукції. А в кожній умовній одиниці продукту закладено певний прибуток для підприємства.
  • Зниження витрат на робочу силу означає, що заміна людської праці на роботу машини зменшує собівартість кожної одиниці продукції.
  • Підвищення якості продукції дозволяє швидко її реалізувати за вищою ціною.
  • Розширення пропозиції товарів. У виробництві є операції, виконання яких без допомоги машин просто неможливе. Впровадження автоматизації допомагає підприємству розширити асортимент продукції. Отже, і збільшити прибуток шляхом її продажу.

Відмова від автоматизації виробництва сьогодні нерідко призводить до втрати підприємством своїх клієнтів на ринку завтра. У такому разі може йтися вже не про серйозне підвищення прибутковості на підприємстві, а взагалі про його виживання.

Фінансовий аспект автоматизації

Вирішивши встановити систему автоматизації, слід бути готовим до певних вкладень фінансів. Але нехай вас це не лякає. Мине зовсім небагато часу, і ці інвестиції не лише окупляться, а й почнуть приносити прибуток внаслідок скорочення витрат на виробництво та більш ефективного використання ресурсів у вигляді:

  • робочої сили;
  • сировини;
  • електроенергії;
  • часу.

Системи комплексної автоматизації допоможуть скоротити витрати на виробництво, підвищити його ефективність, покращити якість соняшникової олії, мінімізувати ризики можливості виникнення аварійних ситуацій. Все це дуже важливо для стійкої прибуткової роботи олійноекстракційного заводу сьогодні та розвитку у довгостроковій перспективі.

Як автоматизація перероблювання соняшникової олії допомагає збільшити прибутковість

Практичні приклади успішної автоматизації в олійно-жировій промисловості

Як приклад можна навести комплексну автоматизовану систему управління для маслозаводу, послуги проєктування та установки якої пропонує компанія «ТАН». За допомогою такої системи можуть бути автоматизовані процеси:

  • дозування та зважування;
  • віджиму та екстракції;
  • дистиляції та рафінації;
  • керування транспортними механізмами.

Ця система автоматизації складається з шаф керування та системи SCADA. Шафи керування призначені для збору та обробки даних з двигунів, датчиків, клапанів та управління роботою регуляторів, двигунів тощо, а також для керування електроустаткуванням. SCADA-система контролює та веде запис усіх процесів та параметрів. Залежно від наявного на заводі обладнання та особливостей виробничого процесу комплектація системи автоматизації може бути різною.

Саме такі системи ми встановили на заводах з лінією екстракції:

  • Qazaq Astyq Group у м. Семей у Казахстані;
  • ТОВ “Гідросенд” у смт Власівка, м. Світловодськ, Кіровоградської обл.;
  • ТОВ “Парадіз ХХІ” у м. Вільнянськ, Запорізької обл.;
  • ТОВ “Рістон Оіл” у смт Перещепине, Дніпропетровської обл.

Це підвищило безпеку вибухонебезпечного виробництва.

Як автоматизація перероблювання соняшникової олії допомагає збільшити прибутковість

Виклики та перешкоди під час впровадження автоматизації

Існує кілька причин, чому деякі керівники олійноекстракційних заводів не поспішають впроваджувати системи автоматизації виробництва на довірених їм підприємствах. Багатьох лякає складність реалізації. Адже автоматизація підприємства потребує певних часових витрат, а також додаткових грошових вкладень. А знайти вільні фінанси вдається не кожному.

Також має бути завдання навчити персонал правильній експлуатації систем автоматизації та технічному обслуговуванню. Перешкодою може стати необхідність скорочувати робочі місця. Це означає, що багато людей доведеться просто залишити без роботи. Але, як відомо, безвихідних ситуацій не буває. Компанія “ТАН” допоможе розробити проєкт автоматизації та реалізувати його на заводах будь-якого масштабу.