Все про сушіння фосфатидів: методи та обладнання
- 26.05.2024
- 2428
- Без категорії
Сушіння фосфатидів – це ефективний метод виготовлення фосфатидного концентрату з емульсії, яка була отримана під час гідратації олії. Емульсія представляє собою непрозору жировмісну речовину коричневого кольору. Фосфатидний концентрат – це складна сполука полярних ліпідів, які використовуються в харчовій та косметичній промисловості, фармацевтиці, сільському господарстві в якості кормової добавки та інших галузях.
Значення сушіння фосфатидів у виробництві фосфатидного концентрату
Фосфоліпіди є супутнім продуктом у виробництві олії. Вони входять у склад олії у вигляді лецитину, кефаліну, фосфатидних кислот, фосфосеринів, ацетальфосфатидів. Під впливом часу при контакті з киснем фосфоліпіди перетворюються на осад, який погіршує товарні та смакові якості олії, а також скорочує терміни зберігання.
Для видалення фосфоліпідів з олії використовується метод гідратації, по закінченні якої отримують очищену олію та фосфатидну емульсію, яка окрім фосфоліпідів містить воду. Далі олія поступає на лінію вінтеризації для подальшого очищення від воскоподібних речовин, а фосфатидна емульсія – на лінію сушіння фосфатидів.
Лецитин, що є одним з похідних фосфатидної емульсії (вміст не менше 30%) – це цінний продукт. Він приймає безпосередню участь в обміні ліпідів в організмі людини і тварин, входить в склад білково-ліпідного комплексу. Для видобутку лецитину фосфатидну емульсію потрібно переробити на концентрат, застосувавши спеціальне обладнання для сушіння фосфатидів.
Яке обладнання входить в лінію сушіння фосфатидів
Переробка фосфатидної емульсії відбувається на спеціальній технологічній лінії сушіння фосфатидів, в склад якої входять:
- ротаційно-плівкові апарати;
- ємнісне обладнання;
- допоміжні прилади.
Ротаційно-плівковий апарат являє собою циліндр з подвійними стінками (паровою сорочкою), в середині якого розміщено ротор. Циліндр має горизонтальне положення. Крім ротору до складу системи входять:
- патрубки для підводу та відводу продуктів;
- система пароежекторних блоків для створення вакууму;
- насосне обладнання;
- система охолодження тощо.
Основна функція ротаційно-плівкового апарату – це відокремлення води з фосфатидної емульсії та перетворення її на сухий концентрат з вмістом вологи не більше 2%.
Ємнісне обладнання застосовують для зберігання та транспортування фосфатидної емульсії, отриманого з неї концентрату на різних стадіях обробки, а також по закінченню сушіння фосфатидів для подальшого пакування. Вихідні ємності дозволяють зберігати і транспортувати великий обсяг продуктів.
Процес сушіння фосфатидів у ротаційно-плівкових апаратах
Принцип роботи ротаційно-плівкового апарату наступний:
- Сировина – фосфатидна емульсія – завантажується в середину камери через спеціальний отвір водному з кінців апарату та одразу потрапляє на лопаті ротору, який починає обертатися. Ротор має перфоровану структуру, а його лопаті в сукупності схожі на зірку. Кожна лопать має на кінці кромку, яка загнута паралельно стінкам циліндричної камери.
- Ротор у взаємодії з сировиною розганяється до 84 обертів за хвилину. Під впливом відцентрової сили сировина переміщується до стінок камери, де рівномірно розподіляється по них, утворюючи тонку плівку. Паралельно загнута кромка лопатей допомагає процесу розподілу сировини.
- Стінки камери постійно підігріваються завдяки паровій сорочці та поступово розігрівають сировину, з якої починає випаровуватися волога. Також процесу відокремлення сприяє вакуум, який утворюється пароежекторними блоками.
- Плівка, створена з емульсії, поступово переміщується вздовж циліндру з одного кінця до другого разом з випареною вологою, яка набула стан пара з домішками жиру.
- Жировмісна пароподібна речовина всмоктується через спеціальний патрубок та потрапляє у фільтр, що відокремлює жир від пару. Пар відводиться у повітря, а жир накопичується у вихідній ємності для подальшої переробки.
- Емульсія, звільнена від вологи, перетворюється на концентрат, який також через спеціальні отвори завантажується у окремі ємності. Там відбувається його охолодження.
Завдяки вище описаному принципу роботи ротаційно-плівкового апарату отримують концентрат з вмістом вологи менше 2%. Далі він транспортується на лінію пакування для подальшої відправки споживачам.
Сфера застосування фосфатидного концентрату
Як згадувалося вище, фосфатидний концентрат містить цінний продукт лецитин, який отримав застосування в якості емульгатора, який володіє пом’якшувальними властивостями. Саме тому він входить в склад кремів, шампунів, лосьйонів, застосовується при створенні фармацевтичних стійких емульсій для внутрішнього прийому.
У харчовій промисловості лецитин використовують при виготовленні маргарину, хлібобулочних та кондитерських виробів, шоколаду. Він надає виробам більш м’яку консистенцію, поліпшує еластичність, сповільнює процес черствіння, тим самим подовжуючи термін зберігання. Також лецитин застосовують у сільському господарстві, додаючи його до кормів великої рогатої худоби та птиці, а також у лакофарбовій промисловості.
Від якості сушки фосфатидів залежить термін зберігання концентрату, його стабільність та безпека, тому виробникам олії потрібно ретельно підбирати обладнання, віддаючи перевагу сучасним технологіям переробки.