Як відкрити бізнес з виробництва соняшникової олії

Україна – найбільший виробник соняшникової олії у світі. Попит на цей продукт стабільно зростає багато років. На території нашої країни є кілька виробників обладнання для олійних заводів, тому підприємцям-початківцям доступні різні варіанти оснащення. Попри те, що вагома частка ринку належить великим підприємствам, малий і середній бізнес має можливість конкурувати з ними. Сьогодні ринок збуту не обмежений Україною, тож перспективи розвитку є величезними.

Ситуація на ринку олії

Українські гравці олійного ринку повинні враховувати багаторічний тренд підвищення світового попиту на сировину та продукцію олійно-жирового комплексу, недостатню задоволеність споживачів структурою та обсягами продукції олійно-жирової продукції.

Переробні підприємства олійно-жирового комплексу можна віднести до 3 основних груп.

  • До першої належать спеціалізовані підприємства, які виробляють рослинні олії та іншу продукцію — олійно-жирові заводи та комбінати.
  • Друга група включає дрібні виробництва олії — олійні цехи підприємств, для яких виробництво олії не є основним видом діяльності.
  • Третю групу утворюють виробники іншої олійно-жирової продукції — маргаринові та миловарні заводи та комбінати.

Як відкрити бізнес з виробництва соняшникової олії

На ринку соняшникової олії спостерігається зростання, оскільки вона використовується у повсякденних цілях у багатьох регіонах для приготування їжі, а також у косметичному виробництві, фармацевтиці. За оцінками, ринок соняшникової олії значно зросте у прогнозований період із 2023 по 2030 рік.

Реєстрація бізнесу з виробництва соняшникової олії

Згідно з українськими законами, займатися підприємницькою діяльністю дозволено після реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності. Для виробництва соняшникової олії можна зареєструвати:

  • ФОП (фізична особа-підприємець). Процес реєстрації швидкий та максимально простий. Статус ФОП дозволяє працювати у легальному правовому полі, справно сплачувати всі податки та не побоюватися можливих проблем з боку державної податкової служби. Процес реєстрації триває близько 10 днів.
  • ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю). Це вже юридична особа, тому для реєстрації буде потрібно статутний капітал і сам статут. Ця форма власності підійде, якщо у бізнесу як мінімум двоє власників. Перевага ТОВ — можливість легко продати частку у бізнесі, а відповідальність за борги підприємства обмежена часткою у власності. Це означає, що у разі виникнення заборгованості особисте майно власника частки не є забезпеченням.

Обидві форми реєстрації дозволяють використовувати спрощену систему оподаткування. При реєстрації потрібно вибрати код КВЕД — для виробництва олії та жирів це 10.41.

Постачальники та ринок збуту олії

Перед запуском виробництва підприємцю належить знайти відповіді на 2 важливі питання:

  • Де закуповувати сировину?
  • Куди збувати продукцію?

Від цін на сировину залежатиме прибутковість бізнесу. Чим ближче постачальник буде розташований до олійного заводу, тим нижче будуть транспортні витрати. Ідеальний варіант — одразу укласти договір на регулярні постачання сировини.
Основні ринки збуту продукції включають оптові та роздрібні продажі харчової олії, а також побічних продуктів перероблювання олії для фармацевтичної, косметичної та лакофарбової промисловості.

Як відкрити бізнес з виробництва соняшникової олії

Ринок сегментований за типом олії та її застосування. Прикладний сегмент ринку ділять на сировину для біодизеля, харчову та промислову олії.
Сегмент харчових продуктів поділяється на салатні та кулінарні олії, олію для випічки та смаження, оброблені та заморожені продукти, маргарин та інші спреди.
Промисловий сегмент поділяється на мастильні матеріали, ліки, фарби, косметику тощо.
Зі зростанням виробництва можна подумати про розширення каналів збуту за межі України. Ринки країн, що розвиваються, пропонують додаткові можливості у вигляді вищого потенціалу для виходу на ринок і зростання споживання на душу населення, у той час, як на розвинених ринках зростання пов’язане з введенням інновацій.

Джерелом прибутку для підприємства з виробництва олії можуть стати й відходи 2 видів:

  • Отримані під час підготовки сировини до перероблювання – лушпиння. Такі відходи купують цегельні та виробники пелет.
  • Отримані в процесі одержання олії — шрот і макуха. Вони мають попит у виробників кормів для тварин.

Відходи можна пресувати в брикети в окремому цеху, щоб підвищити їх вартість та зручність зберігання та транспортування. Також можливе пресування пелет в окремому цеху. Їхня вартість вища, тому таке побічне виробництво здатне підвищити рентабельність бізнесу.

Підбір персоналу

Штат підбирають виходячи з масштабів виробництва та ступеня автоматизації. Сучасні технологічні лінії можуть працювати із мінімальним втручанням людини. Люди виконують, головним чином, функції контролю за обладнанням олійно-переробного цеху. Періодичне обслуговування та ремонт повинні виконуватися кваліфікованим персоналом.

При підборі персоналу важливі насамперед навички роботи з обладнанням та розуміння технологічних процесів. Знайти кваліфікованих працівників не завжди просто, тому іноді використовують інший спосіб — наймання молодих спеціалістів із подальшим навчанням.

Необхідне приміщення та обладнання

Щоб відкрити виробничий цех будь-якого масштабу, знадобиться щонайменше одне приміщення. Потрібно встановити обладнання та місткості для зберігання сировини та готової продукції.

Склад повинен приблизно вдвічі перевищувати площу виробничого цеху, а якщо ви плануєте зберігати шрот і макуху, площа складського приміщення зросте ще наполовину.
Для відкриття невеликого цеху підійдуть господарські приміщення чи каркасні будівлі. Для запуску великого заводу потрібні великі площі. Орендувати їх непросто, а будівництво з нуля вимагатиме великих фінансових та тимчасових витрат. Бізнес-план та проєкт цеху допоможуть оцінити рівень вкладень та їхню окупність.

Обладнання для цеху залежатиме від обраного способу виробництва. У нашій компанії можна купити комплексні технологічні лінії :

  • пресування;
  • первинне очищення;
  • екстракції;
  • гідратації та нейтралізації;
  • відбілки;
  • вінтерізації;
  • дезодорації;
  • сушіння фосфатидів;
  • переетерифікація жирів.

Купівля готових технологічних ліній дозволить якнайшвидше відкрити підприємство. Все обладнання лінії перевірено на заводі-виробнику, тому проблема сумісності не виникає. Ми також здійснюємо технологічний інжиніринг та конструкторські розробки.

Як відкрити бізнес з виробництва соняшникової олії

Купівля окремих компонентів – більш економічний спосіб екіпірувати цех усім необхідним, проте є два недоліки:

  • Проблема сумісності. При виборі обладнання важливо враховувати продуктивність та конструктивні особливості всіх вузлів. Деякі елементи можуть не підходити один до одного, а їх продуктивність може відрізнятися.
  • Тривалий процес запуску виробництва. Час встановлення готової лінії значно менший за період монтажу окремих вузлів.

Компанія «ТАН» пропонує професійний шеф-монтаж та налагодження технологічних ліній та обладнання власного виробництва. Під керівництвом наших досвідчених співробітників весь процес займе щонайменше часу.
Техніка механічного пресування, що використовує тиск та тепло для руйнування структури насіння, вперше була використана у промисловості на початку 1940-х років. Однак низький вихід олії, потемніння та псування в результаті перегріву є основними недоліками процесу механічного пресування.
Екстракція розчинником є ​​ще одним типовим методом, який використовується в промисловості, особливо екстракція гексаном. Ступінь отримання масла може досягати 99%, а наступна рафінація продовжує термін зберігання продукту.

Як прорахувати прибутковість бізнес з виробництва соняшникової олії

Розрахувати рентабельність бізнесу з виробництва олії не так просто. Багато факторів мають змінний характер:

  • якість вихідної сировини (насіння соняшника) — олійність, вологість;
  • використовується технологія — гарячий віджим або екстракція;
  • тип продукції — рафінована або нерафінована олія;
  • сезонність та ціни на сировину.

Для виробничого підприємства капітальні вкладення, експлуатаційні витрати та виторг є загальними показниками з метою оцінки прибутку. Процес роботи можна розділити на 3 періоди:

  • будівництво;
  • перевірка;
  • виробництво.

У період будівництва є лише витрати – капітальні вкладення. У період перевірки оборотний капітал та вартість запуску є основними статтями витрат. Коли виробництво починає працювати, операційні витрати є витрати, а виторг визначається як дохід. Різниця між доходом та витратою і становитиме прибуток.

Як відкрити бізнес з виробництва соняшникової олії

Щоб розрахувати прибуток, потрібно врахувати всі витрати, включаючи:

  • Витрати на закупівлю сировини.
  • Витрати на оплату праці. Вони залежать від кількості працівників, рівня їх зарплат та кількості робочих годин.
  • Витрати на утримання засобів виробництва.
  • Витрати на амортизацію та ремонт необоротних активів.
  • Податки.
  • Інші витрати.

При оцінці доходів важливо враховувати не лише основний продукт — олію, а й побічну продукцію у вигляді лушпиння, шроту чи макухи.
Рентабельність підприємства з виробництва соняшникової олії методом екстракції може досягати 20-50%.

Висновки

Висока рентабельність та розумний термін окупності забезпечують прийнятний прогноз для підприємства з виробництва соняшникової олії. Це дуже популярний вид бізнесу. Ринок соняшникової олії продовжує зростати в Україні та Європі. Молоді підприємства можуть використовувати різні канали збуту, включаючи продаж харчової олії оптом та в роздріб, збут підприємствам фармацевтичної та косметичної промисловості. При виході великі обсяги привабливішими стають експортні операції.
Перш ніж розпочати роботу, потрібно зареєструвати суб’єкт підприємницької діяльності — ФОП або ТОВ. Для розміщення обладнання знадобиться приміщення необхідної площі, а також склад для сировини та готової продукції. Переважним способом оснащення цеху є купівля комплексних технологічних ліній. Такий підхід гарантує, що все обладнання є сумісним між собою. Час запуску виробництва скорочується.
Придбати готові технологічні лінії або окремі компоненти можна в нашій компанії «ТАН». До кожного клієнта у нас індивідуальний підхід.