Технологія дезодорації, її види та особливості

Виробництво соняшникової олії — це досить складний процес, що потребує наявності в маслоцеху ємнісного та інших видів обладнання. Ключову роль у покращенні смакових якостей кінцевого продукту та видалення з нього небажаних запахів відіграє дезодорація. Для неї необхідні спеціальні пристрої — дезодоратори.

Ці та інші види високоякісного, надійного обладнання власного виробництва можна замовити у компанії “ТАН”. Ми позиціюємо себе як провідне в Україні підприємство у сфері виробництва обладнання для олійно-жирової промисловості. У нас можна замовити усе необхідне для процесів отримання та переробки рослинних олій.

Технологія дезодорації, її види та особливості

Види дезодораторів для олії

Видалення запаху та смаку із соняшникової олії здійснюється шляхом її нагрівання до високих температур та піддавання дезодорації у спеціальних апаратах — дезодораторах. Для обробки сировини існують різні типи дезодораторів, включаючи пристрої з методами дії:

  • фізичними (ступінчаста дезодорація з використанням фізичних процесів, таких як вакуум, пара тощо);
  • хімічними (обробка парою та гідрогенізація із застосуванням хімічних речовин, таких як активовані глини та вугілля);
  • деаераційними, коли з олії видаляється кисень (це підвищує стабільність і зменшує ризик окислення).

Вибираючи ту чи іншу модель дезодоратора, слід враховувати такі параметри цього виду обладнання:

  • тип та розмір;
  • продуктивність;
  • ефективність;
  • енергоспоживання.

Звертати увагу слід також на такі характеристики, як рівень шуму при роботі устаткування, складність обслуговування.

Технологія дезодорації, її види та особливості

Порівняння видів дезодораторів

Порівняльну характеристику, плюси та мінуси обладнання, що використовується для різних видів дезодорації, можна подивитись у наступній таблиці:

ПеревагиНедоліки
Фізична дезодораціяБільш м’який процес збереження корисних речовинТривалий процес
Хімічна дезодораціяВисока ефективність видалення одорантівВірогідність видалення корисних компонентів
ДеаераціяПоліпшення стабільності, зменшення ризику окисленняВимагає додаткового обладнання — деаератора

З погляду порівняльного аналізу видалення одорантів ефективність хімічної дезодорації оцінюється як висока, а фізичної дезодорації та деаерації — як середня. Корисні компоненти краще зберігаються в олії при використанні фізичної дезодорації та деаерації. Для хімічної дезодорації цей показник оцінюється як низький. За тривалістю процесу фізична дезодорація вважається довгою, а хімічна — середньою. Щодо деаерації, час цього процесу збільшується, якщо існує необхідність у використанні додаткового обладнання.

Рекомендації щодо вибору дезодоратора для олії

Вибір відповідного дезодоратора для рослинних олій залежить від багатьох факторів, врахування конкретних умов виробництва. При виборі обладнання слід враховувати:

  • тип олії, що видобувається;
  • технологічні особливості виробничого процесу та можливості технічного обладнання;
  • якість кінцевого продукту та відповідність державним стандартам;
  • необхідність зберегти корисні властивості олії.

Фізична дезодорація рекомендується тим виробникам, які цінують збереження корисних властивостей олії та готові витратити більше часу на процес. Метод хімічної дезодорації підходить тим, кому важливо швидке та ефективне видалення з продукту запахів та смаків. Деаерація рекомендується всім виробникам, які дбають про поліпшення стабільності олії та запобігання її швидкому окисленню.

З погляду фінансових витрат слід зазначити, що найбільш економічним є варіант хімічної дезодорації, хоча він вимагає хімічних домішок. Найдорожчим є спеціальне устаткування для фізичної дезодорації. Додаткових витрат також вимагає обладнання, необхідне для видалення кисню при деаерації.

Технологія дезодорації, її види та особливості

Висновок

Незалежно від вибору, метою будь-якого методу дезодорації є створення високоякісних продуктів, вільних від зайвих смаків та небажаних запахів. Звернувшись до компанії “ТАН”, ви зможете замовити не тільки обладнання для дезодорації олії на підприємствах жироолійної промисловості, а й:

  • вальцьові верстати для розмелювання насіння олійних культур;
  • жаровні для маслоцеху, призначені для вологотеплової обробки подрібнених зерен;
  • маслопреси шнекові для механічного безперервного віджиму олії;
  • різні види фільтрів для очищення олії-сирцю тощо.

Крім того, наші фахівці запропонують оптимальний варіант різних видів обладнання для конкретних потреб виробника олії, щоб досягти кращих результатів у виробництві продукту високої якості.