Технології ліній первинного очищення рослинних олій: обладнання та методи

Рослинні олії є однією з основних сировин, які використовуються у цілій низці галузей, починаючи від харчової та косметичної й закінчуючи важкою промисловістю та енергетикою. Процес їх первинного очищення має вирішальне значення для гарантування якості та безпеки продукту, а також визначає його подальше застосування. Важливо розуміти принципи цього процесу, які ми й розглянемо.

Лінія первинного очищення рослинних олій: її функції та технічні деталі

Лінія первинного очищення рослинних олій призначена для видалення механічних домішок або інших небажаних речовин із сировини. Основною метою цього процесу є підвищення якості продукту, доведення його по потрібного стану для подальшого використання або переробки. 

Цей процес виконується за допомогою спеціалізованого виробничого обладнання, яке пристосоване для зручного видалення різноманітних механічних домішок з олії. Технологічні лінії для первинного очищення масел проєктуються та виготовляються з урахуванням специфіки умов виробництва та його вимог.

Технології ліній первинного очищення рослинних олій: обладнання та методи

Складові ліній первинного очищення рослинних олій

Лінія первинного очищення рослинних олій може складатись з декількох елементів, які компонуються між собою задля одержання необхідного результату. Все обладнання можна розділити на декілька основних категорій.

Фузолувлювачі

Фузолувлювачі використовуються для першочергового очищення рослинних олій — вилучення великих та важких механічних домішок — так званої фузи — з неочищеної сировини. 

Принцип роботи цього обладнання доволі простий та ефективний. Суміш олії з механічними домішками надходить до фузолувлювача. Фуза за допомогою скребків підіймається з дна резервуара на щілинну сітку, розташовану у верхній частині ємності, та проходить через неї у вигляді частинок розміром не більше 1 мм. Потім фуза відправляється у шнек вивантаження, який виводить її через патрубок для подальшої переробки чи під прес. Працює це все за допомогою мотор-редукторного приводу, який приводить у рух шнек.

Олія з дрібними частинками осідає в ємності, де вона відстоюється протягом перерв у циклі відкачування олії. Осілі частинки видаляються з дна бака за допомогою скребків, що працюють у зворотному напрямку ходу конвеєра, і підіймаються на щілинну сітку. Очищена рідина виводиться з ємності за допомогою помпи, яка керується датчиком рівня. 

Фільтр ВПН

Вертикальний фільтр для очищення рослинної олії. Він складається з вертикальної ємності зі збірною торосферичною кришкою, яка монтується на рухомій штанзі й забезпечує герметичність посудини після зачіплення відкидних болтів. Для підняття кришки вертикального фільтра використовується спеціальний домкрат, який потім відводиться вбік за допомогою поворотного кронштейна.

Основну роль у фільтраційному процесі відіграють вертикальні металеві пластини, розташовані всередині корпусу. Вони складаються з п’яти шарів металевої сітки: одного — каркасної, двох — підкладної та двох — фільтрувальної. Фільтрувальна сітка може мати різні характеристики залежно від потреб виробництва. Ці фільтри дуже прості в обслуговуванні й забезпечують мінімальну втрату олії.

Фільтр ГПН

Фільтр ГНП — це горизонтальний резервуар, обладнаний знімною кришкою. Герметичність цього резервуара забезпечується за допомогою байонетного замка. Усередині горизонтального корпусу розташовані фільтрувальні елементи — вертикальні пластини. Ці пластини, як і у фільтрі ВПН, складаються з п’яти шарів металевої сітки. При виготовленні цього приладу не використовується фільтрувальна тканина — замість неї застосовується високоякісна та довговічна сітка, виготовлена з нержавіючої сталі. Крім того, відсутність контакту олії з повітрям запобігає підвищенню кислотності олії й гарантує її якість.

Фільтр поліцейський

Фільтри поліцейські призначені для затримки дрібних твердих частинок, таких як фільтрувальний порошок, осип, іржа тощо, які можуть потрапляти в олію. Фільтр поліцейський являє собою циліндричну посудину з фільтрувальним полотном у формі мішка зі знімною кришкою. Зазвичай вони виготовляються у двох модифікаціях — з вуглецевої та нержавіючої сталі. Незалежно від матеріалу, з якого виготовлений фільтр, процес фільтрації відбувається однаково — рідина пропускається через шар нетканого голкопробивного або термоскріпленого фільтра з отворами від 5 до 25 мкм.

Ємнісне обладнання

Технологічне ємнісне обладнання є промисловим устаткуванням, яке застосовуються для зберігання, охолодження, нагрівання та виконання інших технологічних операцій у виробництві та переробці олії. Воно використовується у складі ліній рафінації та дезодорації, сушіння фосфатидів, нейтралізації та гідратації, а також ліній очищення олії. 

Це можуть бути різні моделі ємностей , наприклад: 

  • ємності з паровою сорочкою для нагріву сировини;
  • обладнання зі змійовиками, призначене для швидкого й ефективного теплообміну між двома середовищами;
  • двостінні ємності ;
  • обладнання, призначене для роботи та зберігання сировини в умовах вакууму.
  • ємності , обладнані мотор-редукторами для перемішування сировини тощо.

Залежно від моделі, ємнісне обладнання може бути вертикальним або горизонтальним, мати різноманітний функціонал та виготовлятись з різних матеріалів.

Технології ліній первинного очищення рослинних олій: обладнання та методи

Опис робочого процесу ліній первинного очищення рослинних олій

Процес первинного очищення олій відбувається наступним чином. 

  1. Сирий продукт подається до ємності для перемішування, щоб рівномірно намити фільтрувальний шар і запобігти забрудненню вихідного трубопроводу. 
  2. За допомогою насосів сира олія відправляється до фільтрувального пристрою, де відбувається фільтрація. Фільтрувальні елементи утримують тверді частки та інші домішки, дозволяючи лише чистій олії пройти через них. 
  3. Після проходження через фільтр олія надходить у наступну ємність, де може проводитися додаткова обробка, така як сушіння повітрям або інші методи очищення. Зазвичай цей процес забезпечує видалення залишкової вологи та інших залишків домішок. 

На завершальному етапі, після очищення та обробки, готова олія може бути відкачана або виведена з лінії для подальшого використання або зберігання. У разі необхідності можуть застосовуватися додаткові кроки або обладнання для досягнення більш високої якості очищення сировини.

Важливість критеріїв вибору обладнання для ліній первинного очищення рослинних олій

Створення виробничої лінії — складний технологічний процес, який вимагає дотримання багатьох моментів. Обладнання має забезпечувати високий рівень очищення соняшникової та інших рослинних олій від твердих часток та інших домішок, щоб забезпечити високу якість кінцевого продукту, мати достатню ефективність і швидкість роботи, щоб відповідати потребам виробництва, забезпечувати зручний і безперервний виробничий процес, а також відповідати специфічним вимогам і потребам виробництва, таким як обсяг, тип сировини, а також технічні характеристики. 

Крім того, вибрані преси, фільтри та інше устаткування повинне бути економічно вигідним, щоб забезпечити оптимальне співвідношення якості, продуктивності та інвестицій.