Яке обладнання використовується для рафінації соняшникової олії

Після видобутку на лінії екстракції олія проходить процес рафінації. Це дозволяє видалити з її складу домішки та вільні жирні кислоти, позбавити продукт ароматичних речовин та надати необхідний колір. Процес рафінації включає кілька етапів, в яких використовується різне обладнання.

Яке обладнання використовується для рафінації соняшникової олії

Етапи технології рафінації соняшникової олії

Рафінація — це багатоступеневий процес очищення олії від домішок, смаків та запахів. Очищення проходить у кілька етапів:

 • Гідратація. Спочатку соняшникова олія очищається від домішок, таких як фосфатиди та білки. Її змішують з водою та відстоюють, щоб виділити гідрофільні домішки. В сепараторі від гідратованої олії відокремлюються пластівці з фосфатидів.
 • Нейтралізація. Далі олія проходить нейтралізацію, під час якої обробляється лугом та кислотою, що знижує вміст жирних вільних кислот та забезпечує кращу якість продукту. Результатом нейтралізації є утворення соапстока, який відділяється від олії у сепараторах.
 • Відбілювання. Після нейтралізації продукт проходить етап відбілювання, де застосовуються адсорбенти (відбільна глина) та кислоти. Цей етап допомагає зменшити вміст кольорових речовин у складі олії.
 • Вінтеризація. Цей етап полягає у видаленні зі складу олії воскоподібних речовин у пластинчастих фільтрах.
 • Дезодорація. Останнім етапом є дезодорація, яка допомагає знизити кількість одорантів в олії. Під час цього етапу вона піддається впливу гострої пари у вакуумі.

В процесі використовується лінія рафінації-дезодорації рослинної олії, яка включає різне обладнання.

Дезодоратор

Дезодоратор олії — це спеціальне обладнання, яке використовується для видалення одорантів (ароматичних речовин) з рослинних олій. Дезодоратор — це вертикальна ємність з нержавіючої сталі, всередині якої розташований барботажний пристрій та змійовики.

Олія надходить у дезодоратор та нагрівається. Барботажний пристрій подає всередину гостру пару, яка насичує олію бульбашками. Бульбашки змішуються з одорантами та видаляються з дезодоратора. Після завершення процесу олія охолоджується за допомогою окремих змійовиків та теплообмінників.

Поліцейський фільтр

Поліцейські фільтри використовуються, щоб додатково очистити рафіновану олію від дрібних
домішок — фільтрувального порошку, осипу, іржі. Поліцейський фільтр використовується після проходження продукту через дезодоратор.

Яке обладнання використовується для рафінації соняшникової олії

Поліцейські фільтри мають форму циліндра, в якому знаходяться перфоровані стакани з тканими мішками для фільтрації олії. Мішки для фільтрації мають селективність 5‒25 мкм.

Ємнісне обладнання для олії

Ємнісне обладнання — невід’ємна частина ліній гідратації та нейтралізації, дезодорації олії. Таке обладнання має різні конструктивні особливості, завдяки чому воно поділяється на такі типи:

 • ємності зі змійовиками всередині забезпечують максимальний теплообмін між 2 середовищами;
 • двостінні ємності;
 • ємності для підігріву сировини парою;
 • ємності з механізмами для перемішування;
 • ємності для роботи в умовах вакууму;
 • резервуари для тривалого зберігання рідини.

Ємності можуть бути вертикальними чи горизонтальними, їх виготовляють з нержавіючої або вуглецевої сталі.

Фільтр ВНП

Вертикальні напірні пластинчасті (ВНП) фільтри призначені для очищення олії на лініях відбілювання та вінтеризації. Фільтр ВНП — це вертикальна ємність з відкидною торосферичною кришкою, яка встановлена на рухомій штанзі. Відкидні болти дозволяють герметично закрити фільтр. В корпусі встановлено вертикальні металеві пластини з 5 шарами сітки:

 • 1 шар каркасної сітки;
 • 2 шари підкладної сітки;
 • 2 шари фільтрувальної сітки.

Фільтрувальна сітка може бути виготовлена з різних матеріалів та мати різне сплетіння для досягнення необхідних результатів.

Фільтр ГНП

Фільтри ГНП — горизонтальні напірні пластинчасті — використовуються для очищення рослинних олій на лініях вінтеризації та відбілювання. Це горизонтальна ємність зі знімною кришкою та байонетним затвором. Всередині розташовані вертикальні фільтрувальні пластини. Як і в фільтрі ВНП, вони складаються з 5 шарів металевої сітки, матеріал та сплетення якої можуть відрізнятись.

Якісне обладнання для рафінації рослинної олії можна замовити в компанії «ТАН».