Технології рафінації соняшникової олії: як покращити її якість та тривалість зберігання

Різні види рослинних олій, включаючи соняшникову, можуть бути рафінованими та нерафінованими. Одержують обидва різновиди цього продукту з однакової сировини, але використовують різні методи вилучення з неї олії та подальшої обробки. У випадку з нерафінованою — це холодне або гаряче пресування, а з рафінованою — екстракція. До того ж рафінована олія піддається кільком ступеням обробки та очищення з використанням комплексної лінії рафінації-дезодорації рослинної олії, що включає різні види спеціалізованого обладнання, а нерафінована — тільки механічній фільтрації.

Що таке рафінація олії

Рафінацією називають процес, упродовж якого здійснюється очищення будь-якої речовини від непотрібних домішок. У разі рослинної олії йдеться про вилучення небажаних нежирових, органолептичних та інших видів домішок з використанням різних способів очищення:
  • фізичних;
  • хімічних;
  • фізико-хімічних.
Технології рафінації соняшникової олії: як покращити її якість та тривалість зберігання При проведенні очищення кожним із цих способів з олії видаляються різні види домішок.

Переваги рафінації соняшникової олії

У процесі одержання олії з соняшника до неї потрапляють природні компоненти насіння та інші небажані домішки. Їх наявність в продукті є причиною його помутніння і фарбування, а також появи запаху і нагару на контактних поверхнях, що нагріваються. Уникнути цього дозволяє процес рафінації. Говорячи про переваги рафінованої олії, можна виділити наступні її плюси:
  • має значно триваліший термін зберігання порівняно з нерафінованою;
  • стає набагато світлішою, знижується ймовірність випадання осаду;
  • відсутній запах та смак.
До того ж при смаженні на сковороді рафінована олія не димить і не піниться, не виділяє шкідливих канцерогенів. Технології рафінації соняшникової олії: як покращити її якість та тривалість зберігання

Основні етапи рафінації соняшникової олії

На кожному заводі використовується різна схема виробництва рафінованої олії. Однак у будь-якому випадку, хоч і в різних комбінаціях, вона включає такі етапи:
  • механічне очищення (фільтрацію);
  • гідратацію;
  • нейтралізацію;
  • адсорбційну обробку (відбілювання);
  • вінтеризацію (виморозку);
  • дезодорацію.
Щоб продукт повністю втратив запах і смак, його піддають обробці парою. Такий процес називається дезодорацією.

Процес гідратації

Після того як ядра насіння соняшника зазнали подрібнення, отримана м’ятка була просмажена на спеціальних жаровнях для маслоцеху, з неї була отримана олія і вона пройшла очищення від механічних домішок, зазнала відстоювання та фільтрації, проводиться процес гідратації. Таку назву отримав процес обробки отриманої олії ортофосфорною кислотою. У ході гідратації фосфоровмісні речовини стають такими, що піддаються гідратації, і після змішування олії з водою, у сепараторі видаляються залишки соапстоку фосфатидів. Якщо цього не зробити, готовий продукт швидко зіпсується.

Процес нейтралізації

Після гідратації олія піддається обробці розчином лимонної кислоти та лугами. Такий процес називається нейтралізацією чи лужною рафінацією. Луги нейтралізують вільні жирні кислоти, які, своєю чергою, сприяють виведенню із суміші пестицидів та важких металів. Це гальмує процес окислення продукту, що дозволяє збільшити термін його зберігання.

Процес відбілювання

Адсорбційна обробка соняшникової олії, або її відбілювання, полягає у впливі на жирову суміш органічними адсорбентами. Такий захід необхідний для освітлення продукту шляхом його очищення від каротиноїдів (пігментів, що фарбують). Обробка абсорбентами також допомагає усунути певну кількість пероксидних сполук і фосфоровмісних речовин.

Процес вінтеризації

Крапку у позбавленні готового продукту будь-якого кольору ставить виморожування олії, відоме під назвою вінтеризація. Цей процес передбачає:
  • повільне охолодження олії;
  • її витримку за низької плюсової температури;
  • видалення шляхом фільтрації осаду, що містить воски.
У процесі вінтеризації використовуються теплообмінні апарати різних типів.

Процес дезодорації

Завершальним етапом рафінації олії є її дезодорація, тобто вплив на продукт пари (її температура має становити приблизно 220 градусів). Такий захід дозволяє покращити смак та стабільність олії, повністю видалити запах, збільшити термін зберігання. Технології рафінації соняшникової олії: як покращити її якість та тривалість зберігання

Нові технології в рафінуванні олії

Для мінімізації кількості відходів та втрат олії, скорочення витрат реагентів, а також інших допоміжних матеріалів заводи поступово переходять на використання нових, більш економічно ефективних технологій у вигляді холодної нейтралізації, фізичної рафінації, холодної ензимної гідратації.

Методи покращення якості олії

Для поліпшення якості олії з соняшника поряд з використанням нових технологій застосовується метод штучного насичення звичайного рафінованого продукту додатковими компонентами у вигляді антиоксидантів.

Моніторинг та контроль якості

Щоб якість рослинних олій, що виготовляються в Україні, відповідала міжнародним стандартам, готова продукція перевіряється у вимірювальних лабораторіях, оснащених сучасними приладами та комплексними тест-системами. Виробництвом різних видів технологічних ліній, повного спектра обладнання для одержання рослинних олій та їх рафінації займається компанія «ТАН».